Rhinen i flammer er en spændende guidet campingtur hvor vi mødes på Camping Rüdesheim, Aur der lach torsdag den 17. september, hvor vi skal bo de næste 3 dage. (Overnatning i de 3 dage er med i rejsens pris).

Program
Torsdag den 17. september 2026
Ankomst til Camping Rüdesheim am Rhein, Aur der lach, D-65358 Rüdesheim am Rhein i løbet af dagen.
Torsdag kl 15-17 bedes I tjekke ind hos os Lisbeth & Peer Neslein ved deres Autocamper. Flag er sat op. Her udleverer vi deltagerskilte m.m.
Kl. 18 Velkomstdrink og infomøde. Vi hilser på hinanden og får lidt information om de næste dage.
Turen er arrangeret af (Lisbeth & Peer Neslein) fra Campingferie.dk og Vejle Bil Elektro/Autocamper Center Vejle (Brian og Louise) som alle er guider på turen og er (Inkl i rejsens pris).
Kl. 18.30 Efter velkomstdrik og info går vi op i byen (800 meter) hvor vi har reserveret plads på restaurant. (Mad er inklusiv i turens pris). (drikkevarer betaler man selv). Efter middagen er I på egen hånd og vi viser hvor I finder byens attraktion ”Drosselgasse” på vej hjem til campingpladsen.

Velkomstmiddag

Fredag den 18. september 2026
Kl.: 10:30 Vi mødes ved receptionen på campingpladsen. Husk deltagerskilte. Her bliver vi hentet af det lille tog ”Winzerexpressen” (Inkl. i rejsens pris) som tager os med på en tur gennem byen og op i vinmarkerne til Klosteret over byen hvor vi nyder udsigten over Rhinen og Rüdesheim. Vi besøger klosteret og den flotte kirke.

Efter klosteret besøget kører vi videre ned i byen hvor vi kl 11.45 skal til vinsmagning.

Kl.: 13:00 Efter vinsmagningen (Inkl. i rejsens pris) går vi det lille stykke hen til restauranten hvor vi skal spise en let frokost (inkl. i rejsens pris) (Drikkevare er ikke inkluderet).
Efter frokosten er alle på egen hånd, hvor blandt andet Drosselgasse, byens mest kendte stræde bør besøges og selvfølgelig en tur i tovbanen der fører op til det store monument ”Germania”.
Fri om eftermiddagen.

kl.: 18.30 Vi sætter bordene sammen mellem vores vogne og hygger os. Måske kan vi bestille Pizzaer?, (for egen regning). Drikkevarer medbringer du også selv. I tilfælde af regn må vi hygge os under solsejl/fortelte eller i vognene.
OBS. Dette er et frivilligt arrangement, som du/I sagtens kan vælge fra hvis du/I har andre planer fredag aften.
![]()
Lørdag den 19. september 2026
Fri til kl. 16.30.
Vi vil anbefale en tur med tovbanen hvis man ikke fik nået dette dagen før. En tur til St. Goarhausen og Lorelay klippen cirka 30 kilometer fra pladsen, er også et højdepunkt.

Kl.: 16:30 Vi mødes ved Peers vogn (husk deltagerskilte) og går samlet fra campingpladsen ned til vores turbåd Rhenus (Inkl. i rejsens pris). Vi skal om bord på en af de turbåde som sejler ned til Skt. Goar hvor Rhinen i flammer foregår. På skibet nyder vi en middag (inkl. i rejsens pris) (Drikkevarer er ikke inkluderet), mens vi stille og roligt sejler på Rhinen og ser alle byer og borge glide forbi.

Der er fin udsigt til fyrværkeriet fra dækket på skibet.

Vi ankommer til Skt.Goar omkring Kl.:21 og her starter det store fyrværkeri der varer i cirka 45 minutter. Der er fyrværkeri fra en borg på hver side af floden Rhinen samt fra en pram midt i Rhinen.

Rejsens pris er kr. 3.750 pr person.
Send en mail til peer@neslein.dk hvis du ønsker at modtage et TILMELDINGSSKEMA
På hjemturen er der mulighed for lidt dans og en cocktail mens vi sejler hjemad, vi ankommer ved Rüdesheim lige efter midnat.
Her slutter vores guidede campingtur.
I morgen er det søndag og der er mulighed for at kunne sove længe. Husk at forlade campingpladsen før kl 12 med mindre i har bestilt ekstra dage.
Campingferie og Lisbeth og Peer siger tak til alle deltagerne og ønsker alle en forsat god ferie eller hjemrejse.









