Adria Action – Se 2026 udgaven af den mest solgte rejsevogn de sidste 20 år

Den er ultra-populær. Den er lille, let og el-bils egnet. Den fylder 20 år, og nu kommer den i en fuldstændigt opdateret udgave der vil få de fleste hoveder til at dreje

20 ture rundt om solen er gået siden den lille populære ACTION mødte publikum for første gang. Alle årene uden større ændringer, men det laver Adria-fabrikken om på nu.

– Her en måned inden Europas store campingmesse i Düsseldorff, kan vi løfte sløret for vores anden store nyhed i forbindelse med 60-års jubilæumsåret, forklarer Per Højgaard fra ADRIA importøren i Danmark. Vi har nemlig premiere på NY ACTION som er fuldstændigt fornyet fra yderst til inderst.

Yderligere information www.adria.dk

Den populære rejsevogn fortsætter i to varianter med tilnavnene “CLASSIC” og “SPORTS”. På mange punkter er modellerne ens, men der er forskelle i både design og konstruktion.

ACTION CLASSIC er som navnet antyder, med klassiske træk i farverne hvid glasfiber og douchede blå eksteriørdele. Harmonisk og let i udtrykket.

ACTION SPORTS med sit dynamiske udseende med grå glasfiber og antracitfarvede eksteriørdele. Og så er den bygget på en lidt højere semi-offroad chassisramme.

I det hyggelige indre, videreføres det samme farvetema i møblementet og hynde-stofferne. “CLASSIC” med lyse møbeldele og møbelstof. Og “SPORTS” i elegant afdæmpet mørkt look.

GENNEMFØRT STILSIKKER UDE OG INDE
Begge modeller er forsynet med LED silhuetlys der markerer miniputtens ydre form og gør, at Action i særdeleshed shiner ved tusmørke-tid.

I fronten er trækstangen blevet forlænget og der er gjort plads til en cykelholder, mens gaskassen er blevet 100% integreret i designet. Låget løftes nu let og styres af gasdæmpere.

Og på vognens bagende er formen blevet blødere og der er kommet ny LED-lygtebom. Og den nye form har også en positiv effekt inde da det har givet bedre opbevaring i køkkenet.

NYHEDERNE STÅR I KØ INDENFOR
I en lille vogn er man vant til at gå på kompromis med pladsen, men i ACTION har designerne fundet en række ”smuthuller” der giver ekstra plads. Blandt andet det nye praktiske slide-out bord der kan poppes ud af kommoden.

       

Badeværelset er helt nytænkt nu med svingbar væg med smart funktion. Sving væggen til højre og der er veludstyret toiletrum med vask. Sving til venstre og rummet omdannes til bruseniche.

Skylight vinduerne har fået vokseværk og lukket betydeligt mere lys ind nu. Og de øvrige vinduer er “flat-panel” vinduer som visuelt går helt i ét med karosseriet.

ENDNU EN OPREDNINGSFORM
391 LH-indretningen er videreudviklet med fleksibelt svingbart “lagoon-bord” der ikke har ben at stå på, men sættes fast på én af 2 forskellige positioner. Og det nye bord har åbnet mulighed for ny smart opredning på tværs af vognen. Gevinsten er mærkbar, for ud over opredningen til seng, er der lige netop blevet plads til en siddeplads til 2 hen mod køkkenet.

EKSTRAUDSTYRSLISTEN HAR FÅET VOKSEVÆRK
På udstyrssiden er der kommet flere tilvalg: Fastmonteret gasbageovn, vægmonteret kaffemaskine, Integreret soundbar + subwoofer med konge-lyd, tagmonteret aircondition, Adria MACH Plus app-styring og meget mere…

OBS: De første Action forventes at lande i udstillingslokalerne hos forhandlerne slut september / start oktober.

Yderligere information www.adria.dk