Campingferie.dk
Nibe Caravan Center
 Autocampere  Campingnyt  Finansiering  Hvad sker hvor  Test  Videoklip
 Biler  Campingpladser  Forhandlere  Rejseinspiration  Udstilling/Messer  Vintercamping
 Camping i TV  Campingvogne  Fortelte  Telte/Teltvogne  Udstyr/Tilbehør  Vogne til salg

Opdateret: 29. juli 2010 Online: 696 brugere
Forsiden
De seneste nyheder
Nyheder i kategorier
Autocampere
Biler
Campingforhandlere
Campingpladser
Campingvogne
Camping i TV
Diverse
Ferienyt
Fortelte
Rejsebeskrivelser
Tilbehør
Teltvogne
Udstillinger

Mini-test af Hobby Siesta 555 FS (21-05-2008)
Mads Nielsen ved Hobby Siesta 555 FS
Campingferie har igen kigget nærmere på en autocamper, denne gang en delintegreret Hobby Siesta 555 FS.
Hobby har et stort udbud af autocampere, her er en af de mindste. Vognen er opbygget på et Ford chassis og har en 2,2 turbodisel motor på 130 HK.
Målene på vognen er til at overse, en længde på bare 585 cm og en bredde på 229 cm, samt en højde på 294 er med til at gøre denne autocamper overskuelig. Derfor er denne vogn også utrolig nem at køre, den er som en stor personbil og man føler at man kan se alle hjørner. Man sidder godt i førestolene og der var i denne vogn aircondition i føredelen og en flot instrumentering. Vognen har en totalvægt på 3500 kilo, egenvægten er på 2749 kilo, så dette tillader hele 751 kilo til bagage. Der er en dejlig dør i siden af vognen der tillader adgang til bagagedelen under dobbeltsengen.
Vognen er opbygget med en midtersiddegruppe hvor førestolene drejes om til, der er endvidere sikkerhedsseler til 2 personer i sofaen, så man kan køre 4 personer i vognen. Køkkenet er placeret overfor siddegruppen og her er fantastisk meget plads når man tænker på det er en lille vogn, flot køkken med god belysning.
Der er også blevet plads til Hobbys kendte multimedie søjle med barskab på den ene side, den kan drejes så man kan se TV fra både siddegruppen og sengen.
Dobbeltsengen er 2 meter i længden men kun 124 cm i bredden, men der er en god liggekomfort og en rigtig god belysning ved sengen.
Toiletrummet er meget fint, der er et flot vaskearrangement og god bruseplads dog med forhæng. En dejlig stor rund tagluge sørger for lys og luft.
Vognen er venligst udlånt af PJ Caravan som har bedt Campingferie.dk og autocamper-nyt.dk om en mini-test på denne og en række andre autocampere, for at sikre at deres kunder får den bedste vejledning.

Se film her:
mms://streaming.masterpiece.dk

Yderligere informationer her:
www.pj-caravan.dk
God midtersiddegruppe med vendbare førestole, dejlig med skabsplads i denne sektion og også over førestolene
Køkkenet med god afsætningsplads, flot køkken i så lille en vogn
God dobbeltseng med en bredde på 124 cm, ikke den bredeste men med god liggekomfort og god belysning over sengen.
Flot toiletrum med godt vaskearrangement, brusemulighed og stor rund tagluge der giver lys og luft.

Om campingferie.dk | info@campingferie.dk | Bank: 5301-0285602 | CVR.nr. 12674309 | 1996-2010 © Neslein Kommunikation ApS